Začiatky s hygienou

17.05.2020

Na svete je mnooooho návodov ako naučiť psíka hygienickým návykom. Pri adopcii útulkáča je skoro isté, že sa v prvé dni nejaká tá nehoda pritrafí. Ak vás havko hneď prvý deň vítal s krútiacim chvostom, ničoho sa nebojí a všetci ľudia sú pre neho tí najlepší kamoši, môžete k nácviku hygieny pristupovať tak ako keby bol hravým a sebavedomým šteniatkom. 

Psíka za vykonanie potreby nikdy nehrešíme pokiaľ ešte nemá naučené čo má robiť a je fyziologicky schopný vydržať udržať všetko do venčenia. Ak by ste na psíka kričali, spôsobíte akurát to, že sa bude báť vyprázdniť pred vami a svoje dielka vám bude skrývať na rôzne miesta. Tiež určite nechcete aby prvé zážitky s vami boli bitka či krik. Je dobré psíkovi jasne a bez prehnaných emócii vysvetliť, že urobil niečo neželané. Úplne postačujúce bude rázne a krátke NIE. Tiež, je účinne ak si dudrete alebo sa hneváte na mláčku/kôpku keď ju upratujete. Nikdy však tieto negatívne emócie neprenášajte na psíka. 

S takýmto psíkom je dobré si vybudovať rituál a presne časy kedy sa chodí von. Ak si psík bude istý, že čoskoro sa pôjde vonku ľahšie vydrží ako keby nemal istotu v tom kedy mu bude umožnené sa vyvenčiť. Pamätajte, že šteniatka od 3 mesiacov niekedy až do roka nie sú fyziologicky schopné udržať najmä moč dlhšie ako pár hodín. To isté platí aj u niektorých psích seniorov. Prvé dni bude možno potrebné aj u dospelého psíka venčenie aj 6 krát denne, prípadne uprostred noci. V prípade šteniatka alebo malého psíka odporúčame vyniesť ho prvé dni vonku na rukách aby sme predišli nehode vo výťahu či na schodoch.

Vonku psíka po vykonaní potreby vychválime a odmeníme. Je možné hneď učiť havka aj vykonávanie potreby na povel, čo je veľmi užitočné v budúcnosti, ak by ste venčenie potrebovali skrátiť a týmto povelom psíkovi oznámite, že nejde na prechádzku ale toto je len rýchla cik pauza - napr ak zaspíte do práce/školy alebo kvôli chorobe nemôžete ísť na prechádzku.